Ogrzewanie | Klimatyzacja | Wentylacja | Nawilżanie |
Filtrowanie | Jonizacja | Osuszanie | Pompa ciepła |
System ogrzewania nadmuchowego to najbardziej zaawansowany technicznie system grzewczy, dzięki wysokiej sprawności urządzeń pozwala na uzyskanie oszczędności w zużyciu gazu od 30 do 40%. System nadmuchowy charakteryzuje się niską bezwładnością co wpływa na skrócenie czasu ogrzewania pomieszczeń, w układzie nie ma czynnika pośredniego jak w układach wodnych przez co czas nagrzewania pomieszczeń jest bardzo krótki.
Czas reakcji na zmianę temperatury jest błyskawiczny, system nagrzewa pomieszczenia w ciągu kilkunastu minut. Krótki czas nagrzewania w połączeniu z zaawansowana automatyką sterowania strefowego pozwala na dowolne programowanie pracy całego systemu grzewczego, na ustawianie odmiennych temperatur w różnych strefach budynku np. w sypialni można zaprogramować inną temperaturę w dzień a inną w nocy co pozwoli na zoptymalizowanie pracy urządzeń, także w innych pomieszczeniach można programować temperaturę. Programowanie pozwala na ogrzewanie pomieszczeń tylko wtedy kiedy tego potrzebujemy. Opcjonalnie do systemu można zainstalować pompę ciepła powietrze – powietrze tworząc w ten sposób hybrydę grzewczą optymalnie wykorzystującą urządzenia w zależności od temperatury zewnętrznej.
System ogrzewania nadmuchowego po zainstalowaniu modułu chłodzącego spełnia funkcję komfortowej klimatyzacji zapewniając przyjemne chłodzenie latem. Montaż klimatyzacji polega na instalacji agregatu na zewnątrz budynku i połączeniu go z parownikiem wewnątrz budynku, rurami miedzianymi, którymi tłoczony jest czynnik chłodniczy. Automatyka systemu nadmuchowego pozwoli szybko i skutecznie schłodzić pomieszczenia w bardzo krótkim czasie zapewniając idealny komfort w pomieszczeniach. W porze deszczowej i podczas tzw. „parnych dni” klimatyzacja usunie z powietrza nadmiar wilgoci i osuszy powietrze. Obecnie klimatyzatory wyposażone są w funkcję pompy ciepła dzięki czemu wiosną lub jesienią a także podczas łagodnej zimy mogą być skutecznie wykorzystywane do hybrydowego ogrzewania budynku przy bardzo niskich kosztach eksploatacji.
Obecnie budowane budynki są bardzo szczelne przez co zanika funkcja wentylacji grawitacyjnej, pomimo ciągłego projektowania i budowania kominów wentylacyjnych, wentylacja grawitacyjna jest zaburzona lub nie działa w ogóle. Prowadzi to do powstawania pleśni, grzybów co w konsekwencji wpływa na samopoczucie. Prawidłową wentylację zapewni system ogrzewania nadmuchowego, który już w wersji podstawowej realizuje skuteczną wentylację budynku, nawiewając świeże powietrze do środka. Nagrzewnica poprzez czerpnię świeżego powietrza zainstalowaną na zewnątrz pobiera świeże powietrze, a następnie po obróbce (tj. filtrowaniu, ogrzaniu lub schłodzeniu, nawilżeniu) świeże powietrze jest mieszane z powietrzem recyrkulacyjnym i wdmuchiwane siecią kanałów nawiewnych do pomieszczeń. Nadmiar powietrza jest usuwany poprzez przewody wentylacji grawitacyjnej lub przez system wentylacji mechanicznej o który można bardzo łatwo rozbudować system nadmuchowy. Wentylacja mechaniczna może być zbudowana w oparciu o wentylator wyciągowy oraz sieć kanałów wywiewnych jest to bardzo proste i skuteczne rozwiązanie, jednak powietrze jest wyrzucane na zewnątrz bez odzysku energii z wywiewanego powietrza, można też zbudować system wentylacji mechanicznej w oparciu o centralę wentylacyjną z odzyskiem energii z powietrza wywiewanego tzw. rekuperator. Jest to najskuteczniejsza i najbardziej ekonomiczna metoda wentylacji budynków a w połączeniu z systemem ogrzewania nadmuchowego zwiększa jego sprawność i daje wymierne korzyści w postaci oszczędności w zużyciu energii a zarazem pomaga skutecznie i oszczędnie przy okazji realizacji funkcji nawiewu wentylować budynek.
Zimą bardzo często powietrze wewnątrz budynku jest bardzo suche, powodując różne dolegliwości, system nadmuchowy pozwala na idealne nawilżanie powietrza, ponieważ do systemu można zainstalować bezobsługowy nawilżacz powietrza, który w procesie nawilżania wykorzystuje bieżącą wodę tworząc mgiełkę wodną, która jest mieszana z powietrzem nawiewanym do pomieszczeń. Dzięki nawilżaczowi powietrza w budynku tworzy się swoisty mikroklimat a podniesienie wilgotności pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniach przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego.
Nawilżacz automatycznie utrzymuje wilgotność na odpowiednim poziomie korzystnym dla użytkowników oraz dla wyposażenia domu, szczególnie podłogi drewniane są bardzo wrażliwe na zbyt suche powietrze, które powoduje rozsychanie się i pękanie drewna.
Aby poprawić jakość powietrza w systemach nadmuchowych instalowane są filtry mechaniczne oraz elektroniczne. Standardowo instalacja wyposażona jest w komorę filtracyjną z wkładem filtrującym w klasie czystości EU4, pozwala to na usuwanie z powietrza wszelkich zanieczyszczeń widocznych gołym okiem.
Przepływające powietrze kanałem powrotnym dociera do komory filtracyjnej gdzie jest oczyszczane z zanieczyszczeń. Dla osób z alergiami, astmą, lub innymi problemami dróg oddechowych zalecamy zastosowanie filtra elektrostatycznego , który także ujemnie jonizuje powietrze.
Filtrowanie elektrostatyczne polega na wytworzeniu pól elektrostatycznych w których wytrącane są zanieczyszczenia wielkości mikrona; pyłki kwiatów, roztocza, bakterie, wirusy różnego rodzaju zarodniki grzybów i pleśni. Filtr elektrostatyczny uzbrojony w lampę UVB pozwala usunąć do 99% wyżej wymienionych zanieczyszczeń, ponadto ujemnie jonizuje powietrze eliminując zjawisko elektrostatyczności co ma korzystny wpływ na samopoczucie.
Funkcja jonizacji jest dostępna po zainstalowaniu do systemu nadmuchowego filtra elektrostatycznego, który oprócz usuwania z powietrza zanieczyszczeń takich jak zapachy, roztocza, pyłki kwiatów, bakterie posiada właściwości jonizujące. Przepływające przez komory filtrujące powietrze jest skutecznie oczyszczane oraz ujemnie jonizowane. Jony ujemne korzystnie wpływają na samopoczucie eliminując także zjawisko elektryzowania. Filtr elektrostatyczny może być zintegrowany z lampą UVB, która wspomaga pracę wszystkich filtrów usuwając grzyby, pleśnie oraz nośniki bakterii chorobotwórczych. Lampa UVB w połączeniu z filtrem elektrostatycznym idealnie nadaje się dla osób cierpiących na alergie lub astmę, eliminując wszelkiego rodzaju alergeny przez co poprawia samopoczucie użytkowników cierpiących na alergie lub choroby dróg oddechowych.
Osuszanie to jedna z funkcji systemu ogrzewania nadmuchowego i jest dostępna w trybie chłodzenia. Często w lecie odczuwamy wysoką wilgotność, mówimy wówczas, że jest „parno”, możemy wyeliminować nadmierną wilgotność, wykorzystując moduł chłodzący instalacji nadmuchowej. Obniżenie zbyt wysokiego poziomu wilgotności ma korzystny wpływ na użytkowników a także na elementy samego budynku jak chociażby podłogi drewniane, parkiety czy meble wykonane z drewna.
Po zainstalowaniu do systemu agregatu z pompą ciepła powietrze-powietrze tworzymy hybrydę grzewczą, która w okresach przejściowych z powodzeniem ogrzewa budynek bez zużywania gazu a przy wykorzystaniu ciepła powietrza zewnętrznego i energii elektrycznej w stosunku 1:3, czyli z jednego kilowata energii elektrycznej uzyskamy 3kw energii cieplnej. System automatycznie w zależności od temperatury zewnętrznej włączy agregat pompy ciepła lub nagrzewnicę gazową. Pompa ciepła idealnie i z najwyższą sprawnością pracuje przy kilkustopniowej temperaturze, natomiast gdy temperatura spadnie poniżej zera włączy się nagrzewnica gazowa. W zawiązku z tym że w naszym klimacie zimą często jest temperatura na kilkustopniowym plusie hybrydowe ogrzewanie bardzo obniża koszty eksploatacji. Agregat pompy ciepła to zarazem klimatyzator, dzięki czemu latem przyjemnie schłodzi pomieszczenia.