Nagrzewnica | Klimatyzator | Nawilżacz | Jonizator |
Rekuperator | Parownik | Lampa UV | Sterowanie |
Nagrzewnica powietrza jest sercem całego systemu ogrzewania nadmuchowego, dzięki specjalnej konstrukcji pozwala na osiągnięcie wysokiej sprawności i funkcjonalności. Nagrzewnica posiada wymiennik ze specjalnego stopu metali odporny na korozję i wysokie temperatury, w którym jest spalany gaz, wentylator spalin wyrzucający spaliny na zewnątrz, układ elektroniczny sterujący pracą samej nagrzewnicy oraz elementów modułowych i wentylator główny, który jest odpowiedzialny za nawiew powietrza do pomieszczeń. Zasada działania nagrzewnicy jest bardzo prosta: po uzyskaniu sygnału z termostatu o potrzebie grzania układ sterowania uruchamia wentylator spalin, który przedmuchując przewód kominowy sprawdza jego drożność, następnie otwierany jest zawór gazowy i uruchamiany zapłonnik , który powoduje zapłon gazu. Powstające podczas spalania gazu spaliny są wyrzucane na zewnątrz mechanicznie, przez wentylator spalin przewodem spalinowym. Po osiągnięciu właściwej temperatury uruchamia się wentylator główny, który tłoczy powietrze zasysane z wnętrza budynku przez wymiennik gdzie powietrze jest ogrzewane a następnie kanałami nawiewnymi przepływa do pomieszczeń. Dzięki zamkniętej komorze spalania nagrzewnica może pobierać powietrze do spalania z zewnątrz. Wbudowana komora filtra oczyszcza przepływające powietrze jednocześnie zabezpieczając wnętrze nagrzewnicy. Pozostałe elementy systemu ogrzewania nadmuchowego także są sterowane przez układ sterujący nagrzewnicy.
Zestaw klimatyzacji składa się z jednostki instalowanej na zewnątrz budynku(agregat), połączonej z jednostką wewnętrzną (parownik )instalowaną razem z nagrzewnicą powietrza. Oba elementy połączone są ze sobą rurkami miedzianymi w izolacji termicznej. Pracą urządzeń steruje automatyka nagrzewnicy powietrza. Agregat może występować także w wersji z pompą ciepła, która pozwala dogrzewać dom w okresach przejściowych jak wiosna czy jesień. Jednostkę zewnętrzną należy instalować jak najbliżej urządzenia wewnętrznego co znacznie wpływa na sprawność zestawu. Dostępne są moce urządzeń w zakresie od 7kw do 17kw. Agregat zewnętrzny zasilany jest prądem trójfazowym 400V.
Nawilżacz służy do nawilżania powietrza wewnątrz budynku, w procesie nawilżania wykorzystywana jest bieżąca woda. Występują dwa rodzaje nawilżaczy powietrza: wentylatorowe oraz by-passowe. Nawilżacz wentylatorowy posiada wbudowany wentylator, który wdmuchuje powietrze bezpośrednio w kanał nawiewny lub powrotny instalacji ogrzewania powietrznego, natomiast nawilżacz by-passowy wykorzystuje przepływające powietrze z kanału powrotnego do kanału nawiewnego przy obejściu nagrzewnicy powietrza.
W obu nawilżaczach przepływ powietrza przez stalową siatkę po której swobodnie spływa woda, powoduje jego nawilżanie. Regulacja wilgotności odbywa się poprzez higrostat umieszczony w panelu sterownika ściennego. Dozowanie wody poprzez elektrozawór sterowany napięciem 24V. Dla nawilżacza należy przygotować dopływ bieżącej wody oraz odpływ do kanalizacji aby nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć.
Jonizator, filtr elektrostatyczny jest urządzeniem , które dokładnie oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń typu pyłki kwiatów, bakterie, roztocza, alergeny, drobinki kurzu wielkości mikrona, brzydkie zapachy a nawet dym z papierosów. W połączeniu ze standardową komorą filtra tkaninowego stanowi uzupełnienie systemu oczyszczania i filtracji powietrza , szczególnie polecany dla osób z alergiami lub problemami górnych dróg oddechowych.
Filtr ten dodatkowo ujemnie jonizuje powietrze co znacznie poprawia komfort i eliminuje zjawisko elektrostatyki. Ujemna jonizacja powietrza korzystnie wpływa na samopoczucie.
Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła maja zastosowanie tam gdzie jest potrzeba skutecznej wentylacji i wymiany powietrza. Centrala wyciąga powietrze z pomieszczeń wilgotnych jak łazienki i toalety, oraz narażonych na wydzielanie się zapachów takich jak kuchnia, pomieszczenia gospodarcze, garderoby itp. Wyciągane powietrze przechodząc przez wymiennik ciepła oddaje ciepło powietrzu, które jest pobierane z zewnątrz wstępnie je podgrzewając, następnie powietrze świeże jest podawane do pomieszczeń poprzez sieć kanałów. Powietrze przepływając przez centralę jest filtrowane, dzięki czemu do pomieszczeń jest nawiewane powietrze oczyszczone. W systemie ogrzewania nadmuchowego centrala jest stosowana jako element uzupełniający, poprawiający wymianę powietrza w budynku i eliminujący straty energii spowodowane podgrzewaniem powietrza zewnętrznego pobieranego przez nagrzewnicę dla potrzeb wentylacji, co znaczenie podnosi sprawność instalacji i obniża koszty eksploatacji.
Parownik jest integralną częścią instalacji klimatyzacji w systemie ogrzewania nadmuchowego. W połączeniu z agregatem zewnętrznym realizuje funkcję chłodzenia latem lub w przypadku agregatu zewnętrznego z pompą ciepła funkcję ogrzewania budynku w okresach przejściowych jak wiosna czy jesień. Parownik jest instalowany razem z nagrzewnicą w pomieszczeniu kotłowni a połączony z agregatem zewnętrznym rurami miedzianymi w izolacji termicznej.
Lampa UV ma za zadanie oczyszczenie powietrza z bakterii i grzybów, które mogą się przedostać do układu z zewnątrz poprzez czerpnię powietrza zewnętrznego lub też z wnętrza budynku. Eliminuje z powietrza zarodniki pleśni, grzybów co znacznie poprawia jakość powietrza ograniczając jednocześnie możliwość powstawania miejsc rozwoju pleśni i zagrzybień.
Lampa ultrafioletowa jest uzupełnieniem filtra elektrostatycznego gdzie większość zanieczyszczeń jest usuwana.
System ogrzewania nadmuchowego obsługiwany jest przez użytkownika pośrednio przy użyciu programowalnych regulatorów temperatury.Regulator najczęściej jest instalowany w holu wejściowym, w dostępnym miejscu gdzie będzie mógł odczytać temperaturę panującą w budynku. Za pomocą regulatora możemy włączać lub wyłączać system, ustawiać temperaturę, przełączać pomiędzy trybami pracy: ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją, odczytać wilgotność. Termostaty programowalne pozwalają na programowanie czasu włączenia oraz wyłączenia systemu o dowolnej porze dnia z różnymi cyklami w ciągu tygodnia. Bardziej zaawansowane systemy sterowania pozwalają na regulację parametrów w wydzielonych strefach w budynku, jest to tak zwany system sterowania strefowego, dzięki niemu możemy podzielić budynek na kilka stref z własną regulacją temperatury, np. inną w salonie a inną w sypialni. System sterowania strefowego składa się z jednostki sterującej, głównego interfejsu użytkownika oraz mniejszych regulatorów strefowych umieszczonych w wydzielonych strefach. System nadmuchowy odbiera sygnały od sterowników strefowych i dogrzewa lub schładza daną strefę otwierając przepustnicę na kanale powietrza dolotowego. System sterownia strefowego pozwala regulować i monitorować parametry poprzez smartfona lub komputer stacjonarny z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.